14.05.2023

Uprawnienie zawodnika w piłce nożnej

mlody-sportowiec-pilka-nozna
mlody-sportowiec-pilka-nozna

Po dokonaniu transferu zawodnika i jego rejestracji w klubie kluczowe jest uprawnienie takiego zawodnika do rozgrywek. 


Zarejestrowanie (potwierdzenie) piłkarza do danego klubu, realizowane jest na poziomie krajowego związku piłkarskiego. Warunkowa rejestracja następuje w przypadku, gdy federacja klubu pozyskującego nie otrzymała odpowiedzi na wniosek o zwolnienie ITC w terminie 30 dni. FIFA Players’ Status Committee może unieważnić taką rejestrację w okresie 1 roku, jeśli federacja poprzedniego klubu zawodnika przedstawi uzasadniony powód braku odpowiedzi na wniosek o zwolnienie ITC lub braku słuszności takiego wniosku.


Z kolei uprawnienie do rozgrywek jest zgłoszenie zawodnika do konkretnych rozgrywek, w których uczestniczy klub. Zgłosić można wyłącznie zawodnika już zarejestrowanego do klubu. Uprawnić do rozgrywek można wyłącznie określoną liczbę zawodników, zgodnie z zasadami przyjętymi przez organizatora rozgrywek (najczęściej, m.in. w Ekstraklasie, są to systemy opierające się na przyjętym przez UEFA systemie Home Grown Player’s Rule, rozdzielające zawodników na listy A i B, przy czym część miejsc na liście A mogą zajmować wyłącznie zawodnicy zarejestrowani w danym klubie i federacji, a na liście B można umieścić wyłącznie piłkarzy U21). 


Odrębnie do uprawnienia zawodników do krajowych rozgrywek krajowych i pucharowych dokonuje się rejestracji do rozgrywek UEFA – tutaj uprawnienie następuje odrębnie na każdą rundę kwalifikacyjną i do fazy grupowej, zgodnie z zasadami wskazanymi w regulaminie danych rozgrywek UEFA. 

ips-grzegorz-knap

AUTOR

adw. Grzegorz Knap