26.06.2023

Transfer medyczny w siatkówce

mlody-sportowiec-siatkowka
mlody-sportowiec-siatkowka


Zmiany przynależności klubowej w siatkówce następują w ściśle określonym okresie. Jedynie w tym wyznaczonym przez PZPS okresie można zarejestrować nowego zawodnika do klubu. W nadchodzącym sezonie siatkarskim kluby będą mogły dokonywać transferów do 31 stycznia 2024 r. Niemniej jednak od powyższej zasady jest wyjątek w postaci tzw. transferu medycznego.

 

Transfer medyczny można dokonać już po upływie okresu na rejestracje zawodników w przypadku ciężkiej, wykluczającej z gry kontuzji lub choroby zawodnika danego klubu. Co więcej taki zawodnik musiał wystąpić w co najmniej 70% setach rozegranych dotychczas przez taką drużynę w ramach oficjalnych rozgrywkach PZPS. Poważna kontuzja zawodnika niegrającego większość czasu meczowego nie umożliwi skorzystanie z transferu medycznego. Ponadto należy podkreślić, iż klub, który zamierza skorzystać z transferu medycznego musi przedstawić pełną dokumentację medyczną do Wydziału Medycznego PZPS. Taka dokumentacja powinna zostać przekazana nie później niż w terminie 30 dni od dnia daty wystąpienia kontuzji. Podstawą do dokonania transferu medycznego jest orzeczenie Wydziału Medycznego PZPS potwierdzające niezdolność zawodnika do gry w rozgrywkach PZPS. Warto wskazać, iż od takiego orzeczenia nie przysługuje odwołanie. Wskutek dokonania transferu medycznego dany poważnie kontuzjowany zawodnik traci uprawnienie do udziały w rozgrywkach PZPS w danym sezonie siatkarskim.

 

Transfer medyczny dany zespół seniorski może dokonać wyłącznie raz w danym sezonie rozgrywkowym. Niemniej jednak w ramach transferu medycznego nie ma podstaw do dokonania transferu czasowego („wypożyczenia”).  Co więcej siatkarzem transferowanym definitywnie do klubu w ramach transferu medycznego może być zawodnik występujący w lidze równej lub niższej w odniesieniu do ligi klubu pozyskującego. W przypadku zawodnika występującego obecnie poza Polską bierze się pod uwagę poziom rozgrywkowy jego ostatniego klubu w Polsce w momencie wydania certyfikatu międzynarodowego.

 

Wyjątek ten jest stosowany dosyć często w polskich rozgrywkach. Przykładowo w poprzednim sezonie w finałowych spotkaniach wystąpia w barwach ŁKS Commercecon Łódź Martyna Grajber-Nowakowska, która została zarejestrowana w tym klubie po upływie okresu transferowego w ramach transferu medycznego. Ten transfer był możliwi gdyż podstawowa siatkarka ŁKS Commercecon Łódź Zuzanna Górecka doznała poważnej kontuzji w drugim meczu finałowym z Developres Rzeszów.

ips-grzegorz-knap

AUTOR

adw. Grzegorz Knap