31.01.2023

Status prawny młodego siatkarza

mlody-sportowiec-siatkowka
mlody-sportowiec-siatkowka

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż status prawny młodego siatkarza dotyczy kwestii czy zawodnik jest „amatorem” a czy też „profesjonalistą” w myśl przepisów siatkarskich.


Powyższe rozróżnienie wynika bezpośrednio z klasyfikacji zawodników na podstawie regulacji Polskiego Związku Piłki Siatkowej tj. Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej z dnia 19 sierpnia 2022 r., który dotyczy zasad i warunków organizacji PlusLigi (najwyższa klasa rozgrywek w piłce siatkowej mężczyzn) oraz Tauron Liga (najwyższa klasa rozgrywek w piłce siatkowej kobiet).


Wedle definicji z Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej statusem amatora objęci są zawodnicy, którzy przed rozpoczęciem danego sezonu nie ukończyli 18 lat, uzyskali zgodę opiekunów prawnych na uczestnictwo w profesjonalnym współzawodnictwem w piłce siatkowej oraz nie otrzymują z tytułu uprawniana sportu wynagrodzenia z wyjątkiem stypendium sportowym. Z kolei na drugim biegunie znajdują się tzw. „profesjonaliści”, czyli zawodnicy o statusie zawodników profesjonalnych tj. zawodnicy z zawartymi umowami o pracę lub umowami cywilnoprawnymi i otrzymujący wynagrodzenie z tytułu gry.


W niniejszym kwestii warto podkreślić, iż otrzymanie przez młodego siatkarza od klubu wyłączenie stypendium sportowego nie oznacza, iż taki zawodnik ma status profesjonalisty w myśl przepisów siatkarskich PZPS. Niemniej jednak w przypadku, gdy młody zawodnik otrzymuje od klubu wsparcie finansowe przekraczające zwykłe jego koszty uprawiania gry w siatkówkę (koszty dojazdu, wyżywienia czy też koszty lekarskie) powstaną podstawy do uznania takiego zawodnika jako profesjonalisty w myśl przepisów PZPS.

ips-grzegorz-knap

AUTOR

adw. Grzegorz Knap