22.07.2023

Nowa interpretacja przepisów dotyczących pozycji spalonej

mlody-sportowiec-pilka-nozna
mlody-sportowiec-pilka-nozna

Regulacje prawne dotyczące piłki nożnej to również zasady i reguły gry w piłkę nożną. Ich treść również powinna być znana młodym piłkarzom. Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB), organizacja odpowiedzialna za tworzenie i zmiany w przepisach gry w piłkę nożną, postanowiła zmienić obowiązującą od wielu lat interpretację przepisu o pozycji spalonej. W środowisku piłkarskim zmiana ta najprawdopodobniej będzie cieszyć się uznaniem i dużą aprobatą. Dokument ten został już skierowany do wszystkich krajowych związków piłkarskich i federacji kontynentalnych. 

 

 Obowiązujące przepisy piłkarskie wskazują, że zawodnik będący na pozycji spalonej, który otrzymuje piłkę po rozmyślnym zagraniu przeciwnika, również po rozmyślnym zagraniu ręką, nie odnosi korzyści z przebywania na pozycji spalonej, o ile nie była to rozmyślna parada obronna wykonana przez zawodnika drużyny przeciwnej. Przytoczona w poprzednim zdaniu parada jest rozumiana jako sytuacja, w której zawodnik zatrzymuje lub próbuje zatrzymać piłkę lecącą do bramki lub bardzo blisko bramki i używając jakiejkolwiek części ciała z wyłączeniem rąk i ramion z wyłączeniem bramkarza. Zgodnie z dotychczasową linią interpretacyjną przepisu o spalonym znaczna większość przypadkowych zagrań drużyny broniącej była intepretowana jako rozmyślne podanie do przeciwnika, które uniemożliwiało sygnalizację pozycji spalonej i przyznanie rzutu wolnego dla drużyny broniącej. Przykładem tego typu sytuacji jest bramka Kyliana Mbappe podczas rozegranego w październiku ubiegłego roku finału Ligi Narodów UEFA. Trafienie Francuza, który znajdował się na pozycji spalonej zostało uznane za prawidłowe po tym, jak jeden z obrońców reprezentacji Hiszpanii nieznacznie musnął piłkę próbując przerwać akcję reprezentacji Trójkolorowych. To właśnie ta sytuacja wywołała szeroką dyskusję wśród ekspertów i sędziów dotyczącą prawidłowości i zasadności tego typu linii interpretacyjnej. Co ciekawe, wbrew dotychczasowej interpretacji, bramka Karima Benzemy zdobyta podczas rozegranego w maju finału Ligi Mistrzów, nie została uznana. Taka decyzja podjęta przez arbitrów mogła zwiastować zmiany wprowadzone przez IFAB.


Zgodnie z interpretacją IFAB, pozycja spalona zostanie zasygnalizowana w sytuacji, w której zawodnik drużyny atakującej znajdujący się na pozycji spalonej uzyska korzyść z bycia w takiej pozycji po tym jak piłka odbije się od obramowania bramki, sędziego lub zawodnika drużyny przeciwnej. Wówczas jedyną prawidłową decyzją będzie rzut wolny dla drużyny broniącej. Tego typu decyzja nie może zostać podjęta po tym jak zawodnik umyślnie zagra piłkę mając nad nią kontrolę mając możliwość podania piłki do kolegi z drużyny, wejścia w posiadanie piłki, wybicia piłki lub uderzenia jej głową. Wytyczne IFAB wskazują, że nieudane lub niedokładne umyślne zagranie nie sprawia, że tego typu zagranie może zostać uznane za nieumyślne. Do oceny tego, czy piłka była zagrana umyślnie IFAB wskazuje m.in. kryterium prędkości z jaką poruszała się piłka, aspektu czy piłka poruszała się po ziemi lub w powietrzu, czasu jaki zawodnik broniący miał na koordynację ciała, czy też ustalenie tego czy ruch danego zawodnika nie był instynktowny.


Nowe wytyczne opublikowane przez Międzynarodową Radę Piłkarską z pewnością diametralnie zmienią piłkarską rzeczywistość. Taka interpretacja przepisów z pewnością da defensorom większe pole manewru w grze obronnej, a przypadkowe dotknięcia czy odbicia piłki nie będą interpretowane jako zagrania umyślne. Jednocześnie, stosowanie nowej interpretacji może stanowić wyzwanie dla sędziów, którzy przez wiele lat stosowali zupełnie inną interpretację przepisu o spalonym. Zmiany wprowadzone przez IFAB wydają się być niezwykle rozsądne. Mimo to, nawet najlepsza interpretacja przepisów dotyczących pozycji spalonej nie zmieni faktu, że w oczach kibiców nadal pozostanie on przepisem budzącym najwięcej kontrowersji.


r. pr. Jakub Laskowski

ips-grzegorz-knap

AUTOR