10.03.2023

Manipulowanie wynikami zawodów sportowych

mlody-sportowiec
mlody-sportowiec

Korupcja w sporcie a w szczególności manipulowanie wynikami zawodów sportowych to obok dopingu jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla współczesnego sportu. Narusza fundamentalne wartości promowane przez sport, takie jak uczciwość, zasada fair-play czy poszanowanie innych uczestników współzawodnictwa sportowego. Manipulowanie zawodami sportowymi to przestępstwo, które prowadzi do wypaczenia idei nieprzewidywalności zawodów sportowych. Na przykład: celowa przegrana, spowodowanie rzutu karnego lub jego celowe przestrzelenie dla osiągnięcia korzyści (np. pomoc w wygraniu zakładu).


Ustawianie zawodów sportowych przybiera współcześnie formę bardzo dobrze zorganizowanego przestępczego procederu, gdzie często wpływ na wynik czy przebieg zawodów nie jest celem samym w sobie, a sposobem na osiągnięcie dochodu czy wypranie „brudnych pieniędzy” dzięki zakładom bukmacherskim. Nierzadko procederem tym zajmują się zorganizowane grupy przestępcze.


Warto pamiętać, iż zachowania korupcyjne w sporcie są niezgodne z prawem oraz sprzeczne z zasadami uczciwej, rywalizacji sportowej.


Zgodnie z obowiązującym prawem powszechnym kto, mając wiadomość o popełnieniu nieuczciwego czynu w trakcie wydarzenia sportowego, bierze udział w zakładach wzajemnych dotyczących zawodów sportowych, do których odnosi się ta wiadomość, lub ujawnia tę wiedzę w celu wzięcia udziału przez inną osobę w takich zakładach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

ips-grzegorz-knap

AUTOR

adw. Grzegorz Knap