18.05.2023

Kary dla piłkarzy za udział w zakładach bukmacherskich

mlody-sportowiec-pilka-nozna
mlody-sportowiec-pilka-nozna

Kwestia zakazu udziałów piłkarzy w zakładach bukmacherskich jest jednoznaczna w przepisach piłkarskich FIFA czy PZPN. Jeszcze raz warto przypomnieć, iż zgodnie z regulaminem dyscyplinarnym Polskiego Związku Piłki Nożnej za uczestnictwo w zakładach bukmacherskich, zawieranych w kraju lub zagranicą, odnoszących się do wszystkich meczów piłkarskich, rozgrywanych z udziałem drużyn krajowych w kraju i zagranicą, wymierza się kary: (a) kara pieniężna od 1.000 zł,  (b) zawieszenie lub pozbawienie licencji,  (c) skreślenie z listy sędziów, delegatów lub obserwatorów, (d) kara czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną, jak również wykluczeniu ze struktur Polskiego Związku Piłki Nożnej.


Z kolei Kodeks Etyczny FIFA zabrania się bezpośredniego lub pośredniego udziału w zakładach, grach hazardowych, loteriach lub podobnych wydarzeniach lub transakcjach związanych z meczami lub zawodami piłki nożnej. Takie naruszenie kodeksu FIFA jest karane grzywną w wysokości co najmniej 100 000 CHF i zakazem udziału w jakiejkolwiek działalności związanej z piłką nożną przez okres maksymalnie trzech lat. 


Warto wskazać, iż takie kary są nakładane w praktyce. Przykładowo w dniu 17 maja 2023 r. Władze Angielskiej Federacji Piłkarskiej (FA) zawiesiły Ivana Toneya na osiem miesięcy za 232 naruszenia przepisów dotyczących zawierania zakładów bukmacherskich. Napastnik Brentford musi też zapłacić 50 tys. funtów grzywny.

ips-grzegorz-knap

AUTOR

adw. Grzegorz Knap